MTB

MAPA TRATÍ

PROFIL TRATÍ

MTB trasy Rampušáka jsou rozděleny na 2 okruhy. Délka tratí je 30 respektive 60 km. První okruh, společný pro obě trasy je náročný především ve své první polovině. Hned po startu se prvních 15 kilometrů téměř nepřetržitě stoupá na Bukovou horu (bezmála 1000 m.n.m.). Úvodní tři kilometry vedou po asfaltové cestě, které po odbočení do terénu přechází ve dvoukolejnou cestu s dobrou možností předjíždění, poté následuje zbývajících cca 10 km výstupu na Bukovou horu, převážně po širších cestách včetně dvou krátkých asfaltových úseků. Závěrečné stoupání je strmější, ale pro průměrně zdatné bikery jetelné. Zadní část pole obvykle závěrečnou fázi výjezdu strká, ale nejedná se o žádný nechutný kopec. Sjezd z Bukové hory k pitné občerstvovací stanici na Červenovodském sedle je velice jezdivý a relativně bezpečný, přesto zde nabádáme k opatrnosti především v zatáčkách. Za občerstvovací stanicí trať jede víceméně po vrstevnici se střídavými kratšími výjezdy a sjezdy cca na 21 kilometr. Poté následuje jeden ze dvou velmi nebezpečných sjezdů Rampušáka po kamenité stezce (cca kilometr), tento sjezd ale poté přecházi na již jetelnější širokou lesní cestu. Z Heroltic do Štítů je trať jetelná s kratším lesním úsekem.

60km trať z občerstvovací stanice na náměstí pokračuje průjezdem Štíteckého parku a přilehlých uliček. Po krátkém stoupání v lese na okraji Štítů se napojí na starou silnici spojující Štíty a Jedlí přes tzv. Pálenou horu, kde asfaltová cesta stoupá cca 12% především v závěru cca 1,5 km výjezdu. Zde trasa odbočí opět do terénu a méně příjemného kamenitého sjezdu, který je však jetelný pro všechny věkové kategorie. Přes další kopec se závodníci dostanou na novou silnici mezi Jedlím a Štíty po které pojedou cca 500 m k odbočce na Drozdovskou pilu, kde se vydají doleva vstříc Orlímu hnízu. Orlí hnízdo je nejobávanějším, ale zároveň nejhezčím a nejoblíbenějším místem na trati. Pokud zvažujete podpořit své favority, vězte, že výlet z Drozdovské pily (cca 2 km proti směru trasy) stojí za to. Po náročném delším výjezdu zde na závodníky čeká krátký singletrack přejezd hřebínku vedoucí ke skalnatému technicky velmi náročnému sjezdu. Mimo těch skutečně nejvyzrálejších bikerů zde většina jezdců raději opouští svá sedla, někteří pak nedobrovolně. Pokud se ve sjezdu necítíte ve své kůži, doporučujeme raději slézt předem.

Po technicky náročném Orlím hnízdě následuje pohodový sjezd na Drozdovskou pilu, kde můžete nabrat sílu a energii na dlouhé stoupání na Lázek, nejvyšší horu Zábřežské vrchoviny (714 m.n.m.) a zároveň nejvyšší bod druhého okruhu. Stoupání vede převážně po dvoukolejné lesní cestě a je celé jetelné i pro slabší jedince (pokud již nejsou předchozím programem značně znaveni). Po výjezdu do Strážné následuje cca 2km asfaltový úsek až po Lázek. Závěrečná fáze stoupání znamená strkání pro celou řadu závodníků, nicméně výhledy a vidina občerstvení na kopci Vám tento ani ne kilometrový úsek pomůže zdolat poměrně lehce.

Následuje již jen sjezd do Cotkytle a poté přes samotu Na Hranicích do Štítů. Pouze závěrečná část sjezdu je technicky náročná a cílový kopec už s vidinou konce vyjedete „s prstem v nose“. Obecně se MTB trasy Rampušáku řadí k tomu jednoduššímu, co můžete v bikerském kalendáři v ČR nalézt. De facto to nejtěžší čeká závodníky hned na začátku a zbytek trasy nevyžaduje pro většinu závodníků sáhnutí na dno morálních ani fyzických sil.